new-article

Ključne promjene koje donosi Zakon o posredovanju u prometu i zakupu nepokretnosti u Crnoj Gori

Cilj zakona je regulisanje aktivnosti agenata i agencija kako bi se povećala transparentnost, zaštitila prava klijenata, te smanjilo poslovanje u sivoj zoni, nelegalno poslovanje, žaštita klijenata, uspostavljanje jasnog pravnog okvira za posredovanje u prometu i zakupu nepokretnosti u Crnoj Gori, kao i stvaranje pravednijih uslova za licencirane posrednike.

U Crnoj Gori veliki broj agencija i posrednika posluje u sivoj zoni, država godišnje gubi milione eura, nema pravne zaštite klijenata, a registrovani agenti se svakodnevno suočavaju sa nelojalnom konkurencijom. Takođe, sve ovo narušava imidž Crne Gore kao investicione destinacije. Međutim, sve ove probleme trebalo bi da riješi Zakon o posredovanju u prometu i zakupu nepokretnosti.

Ključne promjene koje donosi zakon?

Obavezno licenciranje i edukacija agenata

Posrednici u prometu nekretnina moraće pred nadležnom Komisijom da polože stručni ispit i dobiju licencu. Ispit će se polagati na crnogorskom jeziku, nakon čega se dobija uvjerenje. Stručni ispit mogu polagati fizička lica sa prebivalištem ili boravištem u Crnoj Gori, EU ili EEP, koja ispunjavaju zakonom propisane uslove, uključujući najmanje IV stepen stručne spreme. Za polaganje ispita podnosi se zahtev Privrednoj komori Crne Gore koja organizuje ispit i uručuje uverenje za položen ispit, ukoliko je položen. Ovo će značajno unaprijediti nivo profesionalizma i kvalitet usluga u sektoru.

Uslovi za posrednike

Djelatnost posredovanja moći će da obavljaju privredna društva i preduzetnici sa sedištem u Crnoj Gori, registrovani u Registru posrednika. Takođe, privredna društva iz država članica EU ili EEP, koja su registrovana za ovu djelatnost u svojoj zemlji, moći će da posluju u Crnoj Gori pod određenim uslovima.

Za upis u Registar posrednika, morate:

  1. biti registrovani u Centralnom registru privrednih subjekata za djelatnost posredovanja u prometu i zakupu nepokretnosti kao pretežnu djelatnost,
  2. raspolagati odgovarajućim prostorom za rad,
  3. imati najmanje jednog zaposlenog sa punim radnim vremenom koji je položio stručni ispit,
  4. osigurati da vlasnici, osnivači i agenti nisu pravosnažno osuđeni za određena krivična dela na kaznu zatvora dužu od tri meseca,
  5. imati polisu osiguranja.

Obaveze posrednika

Prilikom objavljivanja oglasa za promet ili zakup nepokretnosti, posrednici su dužni da navode podatke o lokaciji, površini, strukturi nekretnine uz informacije o svom registracionom broju. Dodatno, jasno se ističe da agenti ne smiju da obavljaju poslove posredovanje za sebe ili neke druge posrednike bez saglasnosti svog poslodavca. Posrednici moraju imati zaključen ugovor o posredovanju sa nalogodavcem (prodavcem), kako bi nekretninu smjeli oglašavati na platformama za nekretnine.

Borba protiv sive ekonomije

Cilj zakona je efikasno suzbijanje nelegalnog posredovanja, čime se planira smanjenje broja neovlašćenih posrednika i pruža zaštita klijenata. Time se stvara pravednije okruženje za sve aktere na tržištu.

Depozitni računi za agencije

Tokom procesa kupoprodaje, novčane transakcije mogu se obavljati preko posebnih depozitnih računa agencija. Ovo pruža dodatnu finansijsku sigurnost za obje strane. Depozitni račun je namjenski račun koji agencija otvara za čuvanje novčanih sredstava klijenata tokom postupka posredovanja. Ova sredstva mogu uključivati, na primjer, uplate avansa ili kapare koje klijent plaća prije završetka procesa kupovine ili zakupa nepokretnosti s tim da ovlasćenje koje klijent ostavlja mora biti ovjereno u zakonski propisanoj formi, tj. ovjereno u sudu ili kod notara.

Polisa osiguranja od štete

Agencije će morati imati osiguranje koje pokriva potencijalne greške ili štete nastale tokom posredovanja, što dodatno štiti klijente.

Transparentne provizije

Iako će visina provizije i dalje zavisiti od slobodnog tržišta, zakon uvodi jasnije definisanje provizija i obavezno potpisivanje ugovora o posredovanju. Ovo doprinosi transparentnosti poslovanja. Zakonom se ne propisuje ograničenje visine posredničke provizije, već će se cijena posredničke usluge regulisati u skladu sa slobodnim tržištem.

Kazne za nelegalno posredovanje

Zakon propisuje stroge kazne za one koji se bave nelegalnim posredovanjem:

  1. Fizička lica mogu biti kažnjena do 2.000 EUR
  2. Pravna lica rizikuju kazne i do 20.000 EUR.

ZAKLJUČAK

Usvajanje Zakona o posredovanju u prometu i zakupu nepokretnosti u Crnoj Gori donosi unapređenje i modernizaciju tržišta nekretnina. Očekuje se veća profesionalizacija posrednika, uvođenje jasnih pravila i standarda poslovanja, povećanje transparentnosti u transakcijama, te bolja zaštita prava klijenata. Zakon ima za cilj da stvori efikasnije okruženje za poslovanje, smanji rizike od zloupotreba i podigne nivo povjerenja između svih učesnika na tržištu. Takođe, može doprinijeti privlačenju investitora kroz uređeniji pravni okvir i podsticanje konkurentnosti.